Anasayfa Üyelik Haberler İletişim
 

Kasım Gülek Kimdir

1905 yılında Adana’da doğdu. Babası Ittihat ve Terakki Cemiyetinin Adana sorumlusu olduğu için küçük yaştan itibaren memleket meselelerinin tartışıldığı ortamda büyüdü. İlkokulu Adana Turan Mektebinde başladı, daha sonra gittiği Galatasaray’dan (o zaman ki adıyla Mektebi Sultani) Robert Kolej’e geçti ve buradan mezun oldu. 1928’de Paris’teki Ecole des Sciences Politiques’i bitirdikten sonra Columbia Üniversitesinde iktisat dalında doktorasını tamamladı. Harvard Üniversitesine işletme masteri yapmak üzere kabul edilen Gülek, daha sonra Rockefeller Vakfı bursiyeri olarak Londra Üniversitesinde ve Keynes’in öğrencisi olduğu Cambridge Üniversitesinde İktisat ve Maliye bölümlerinde öğrenim gördü, oradan da Almanya’da Berlin ve Hamburg Üniversitelerinde doktora sonrası çalışmalar yaparak hukuk eğitimini tamamladı.
   Çalışmalarından sonra yurda döndü. Colombia Üniversitesi rektörünün tavsiyesi üzerine Atatürk, Kasım Gülek’i Adana’dan Çankaya Köşküne çağırdı. Atatürk onu 30 yaşını doldurduktan sonra milletvekili olması koşuluyla CHP’ye yazdırdı. Kısa bir süre sonra Bilecik’ten Milletvekili seçildi. İki dönem Bilecik Milletvekilliğinden sonra 1946 yılında Adana’dan Milletvekili seçildi. TBMM Ticaret Komisyonu Başkanlığı yapan Gülek 1947’de Hakan Saka Kabinesinin en genç bakanı olarak Bayındırlık Bakanlığına, 1948’de de Ulaştırma Bakanlığına getirildi. Çeşitli dönemlerde Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı da yapan Kasım Gülek, 1950 yılında CHP Genel Sekreteri seçildi, ve bu görevSample Imagei on yıla yakın bir süre aralıksız olarak devam etti. Gülek, yoğun memleket gezileri sayesinde siyaseti halkla iç içe yapan ve ‘çarıklı politikacı’ lakabı ile anılan siyasetçi olarak tanındı. Gülek, 1961 yılında Adana Milletvekili seçilip, Adana İli temsilcisi olarak Temsilciler Meclisine seçildi. 1965 yılında Adana’dan bağımsız Milletvekili seçilen Gülek 1969 yılından 1973’e  kadar Cumhuriyet senatosu üyeliği yaptı.

    Sekiz dil bilen Kasım Gülek’in iç siyasetin yanı sıra renkli bir Uluslararası siyasi kariyeri de bulunmaktadır. Gülek, 1950 – 1953 yılları arasında Kore Birleşmiş Milletler Komisyonu Başkanı olarak Kore’de bulundu. Ayrıca, Kuzey Atlantik Asamblesi Başkanlığı, Avrupa Konseyi Kurucu Üyeliği, Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi Başkan Yardımcılığı, NATO Parlamenterler Konferansı Başkan Yardımcılığı, Atlantik Enstitüsü Başkanlığı, Doğu Akdeniz Kalkınma Enstitüsü İkinci Başkanı görevlerinde bulundu. Daha sonra siyasi kariyerini Dünyayı yöneten kişilere danışmanlık yaparak sürdüren Gülek, 1996 yılında 91 yaşındayken vefat etti. Gülek, iki çocuk babasıydı.

Daha ayrıntılı bilgi için www.kasimgulek.com sitesine bakınız

UluslararasıAfiş
Altın Kamera Fotoğraf Yarışması
13 Kare Afis
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifremi Unuttum
Yeni Site Kullanıcısı kaydı
Üyelik Onayı
Vizör
Yönetimden
Adana Fotoğrafları
Sunu Menü Linki
Sanal Tur Menü Linki
Facebook Menü Linki
 

Copyright © 2005 - 2013 AFAD - Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği
Sitede yayınlanan makale ve fotoğraflar Telif Hakları Yasasına göre izinsiz kullanılamaz.