A. Niyazi SERTKALAYCI - EFIAP/g

Üye No: 304Üyelik Tarihi: 30/01/2008

Otobiyografi

A.Niyazi SERTKALAYCI EFIAP/g
www.niyazisertkalayci.com

79 Adana / Tepebağ  doğumlu. 79 yılında kurulan derneğimizin, 79. dönem kursiyeri. Derneğimizin 12 yıllık üyesi. İlk eğitimlerini büyük usta Mehmet Baltacı'dan aldı. Tüm altyapı  birikimlerini S.Haluk Uygur ile tamamladı. Sırasıyla Mersin Üniversitesi M.Y.O İklimlendirme-Soğutma programı, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık programlarını bitirdi. Yarım bıraktığı Gazetecilik bölümü için yeniden öğretim hayatına başladı. Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi. 2003 yılında Ajans 9 Reklamcılık Ltd. Şti.'ni kurmuş ve halen bu şirketin Genel Müdür'ü olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Mesleğindeki hizmetlerden dolayı M.E.B. tarafından verilen Fotoğrafçılık Usta Öğretici ve Eğitim verebilir belgelerinin gerçek anlamda sahibi. 2016 yılında kurulan Arka Plan Fotoğraf Derneği'nin kurucu başkanı ve halen bu görevini sürdürmekle birlikte yeni yayın hayatına başlayan Arka Plan Sanat Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.

AFAD'da yıllarca (55 dönem) "Alan Derinliği ve ileri Üst üste Çekim Teknikleri" derslerini anlattı. Yine AFAD'da 2014 yılında açtığı "Gerçek anlamda ilk fotoğraf atölyem!" dediği Arka Plan Fotoğraf Atölyeleri'nde, Türkiye'nin ilk ve tek karnavalı olan "Portakal Çiçeği Karnavalı"nın belgeselini atölyedeki arkadaşlarıyla hazırladı. Bu belgesel yıllar sonra bile karnavalın nasıl yapıldığına dair izleri taşıyacak olan ilk belge niteliği olması özelliğiyle arşivlerdeki yerini almıştır. Bu atölyedeki arkadaşlarıyla "Çukurova'nın Gülen Yüzleri" isimli projeyi gerçekleştirip sergisini de AFAD'da açan sanatçının, ilk atölyesindeki arkadaşları halen fotoğraf ve sanatına katkıda bulunmaya devam etmektedir. Şu anda Tarsus ve Adana'da 4. ve 5. atölyeleriyle sezon finaline yaklaşmaktadır. Hocalardan aldığı eğitimler ile kendi sanat anlayışını harmanlayıp özgün bir sanat anlayışı ortaya koyan sanatçı bu yoldaki başarılarını çeşitli ödül ve unvanlarla pekiştirmiştir. Sanatçıya, kısa adı FIAP olan Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından, uluslararası yarışmalarda başarı göstermiş olan fotoğrafçılara verilen unvanlar sırasıyla, 2009'da AFIAP, 2014'te EFIAP, 2015'te EFIAP/bronz, 2016 yılında EFIAP/silver ve son olarak 2017'de EFIAP/gold unvanı verilmiştir. Daha birçok ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında yüzlerce madalyanın sahibi olan sanatçı 2017 Dünya Kulüpler Kupası'nda bireysel kategoride dünya 4.sü olarak mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

2014 yılından itibaren fotoğraf sanatçısı kimliğini yazı hayatına da yansıtmak isteyen sanatçının "Arka Plan" ismiyle yıllarca çeşitli gazetelerde, tam sayfa foto-röportajları yayımlanmıştır. Bir yandan fotoğraf sanatını, bir yandan öne çıkan veya arka planda kalmış fotoğraf sanatçılarını, bir yandan güzel Adana'mızın ve benzersiz Türkiye'mizin eşsiz güzelliklerini, diğer yandan az bulunur hayat tecrübelerini ve ibretlik hayat hikâyelerini bazen övgüyle bazen sitemle bazen eleştirerek okurlarının önüne sunan sanatçımız 2015-2016 yılları arasındaki bu yazılarını bir kitap haline getirerek bizlere sunmaktadır. Karahan Kitabevi sanatçının gazete yazılarını toparlayarak 2018 yılında Arka Plan Foto-Röportajları olarak yayınlamıştır. Düzenli olarak yapmış olduğu radyo ve televizyon programları Arka Plan'da fotoğraf ve sanatının gelişimi ve arka planda kalmış öyküleri için mücadele etmiş ve etmeye devam etmektedir. "Fotoğraf bakmakla görmek arasındaki farktır." diyerek, yıllardır eğitimlerine devam etmektedir. Çalışmalarını bağımsız gazeteci olarak sürdürmektedir.
 


Portfolyo