TARİHÇE


Kısa adı AFAD olan “Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği” 23 Ocak 1979 yılında Adana’da sanata duyarlı ve sanat dünyasında uğraş veren, on arkadaşın bir araya gelerek kurdukları bir fotoğraf sanat derneğidir..
Dernek ilk etkinliklerine, kurucular arasında yer alan Mehmet Baltacı’nın, Adana’nın Sular semtinde bulunan “Stüdyo 75” adlı tanıtım fotoğrafları atölyesinde başladı. Hafta sonları bu dar mekanda üst üste slayt gösterilerini izler, geceleri sabahlara kadar karanlık odada fotoğraf baskısı yaparlardı. Ancak üç beş kişinin sığabileceği stüdyo, küçük bir yerdi ama hayaller büyüktü. İşte o hayaller, 37 yıl süreyle yüzlerce fotoğraf sanatçısını bu ülkeye kazandırdı.
Dernek Merkezi “Stüdyo 75” den sonra Reşatbey semtine, iki yıl sonra eski garajlar karşısına ve daha sonrada Merkez Camii karşısındaki Büyükşehir Belediyesine ait Konservatuar binasına taşındı. Dört yılda bu mekanda kaldıktan sonra,
Dolu, dolu geçen çeyrek yüzyıl süre içinde, Adana’nın ve hatta ülkenin tanıtımına üyeleri ile katkılarda bulunan Afad, 1995 yılında 13 fotoğraf sevdalısını elim bir trafik kazasında kaybetti. Eski dernek başkanlarımızdan Özgen Özgenal’in içinde bulunduğu bu 13 arkadaşımızın anısını, Altınkoza etkinlikleri kapsamında “13 Kare Fotoğraf Festivali“ ile yaşatmaktadır. Uzun süredir federasyonlaşma çabasını sürdüren Afad “Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu”nun kurucuları arasında yer aldı. 1990 yılından beri “Altın Kamera” adlı fotoğraf yarışmasını başarıyla sürdürmektedir.
Yılda yaklaşık yüz kişiye fotoğraf eğitimi veren Afad, her hafta sonu yaptığı sergi ve gösterileri ile sanatseverlerin seçkin mekanı olmayı sürdürmektedir.

DERNEĞİMİZİN KURUCULARI:

Mehmet BALTACI, Sina COŞKUN, Sefa ULUKAN, A.Kadir KAÇAR, Özcan ATAMER, Erdoğan VAROL, Kurtar ÇAKIN, Mete KARABULUT, Alinur UĞURPAKKAN, Adnan GÜNER 

Onursal Üyeler

Timurtaş ONAN

Mehmet KARABAY (15-01-2023 vefat)

A.Vahap AKŞEN

Sefa ULUKAN

M.Kürşat BADAKAL (04-08-2016 vefat)

S.Haluk UYGUR

Afad

İLETİŞİM

Bize Ulaşın;
  • Telefon: 0 (530) 661 86 06
  • Sabit: 0 (322) 458 42 24
  • Email: afadyonetim@gmail.com

  • Ziyapaşa Mah. 67087 Sokak Saadet Apt. No:45/A 01140 Seyhan Adana / Türkiye
  • Pazartesi-Cumartesi
  • 13:00 - 19:00

HTML Code Generator